ILK Sessions at 5e ♪ Copenhagen Jazz Festival 2019, 5-14 July June 14, 2019 13:21

Once again the frontrunners at ILK artist collective and record label has set the scene for an amazing 10 day program at festival hotspot 5e. During the course of no less than 40 concerts the ILKs will present original music played by special occasion ensembles, original groups and an impressive array of international and local guests including Marc Ducret (F), Piero Bittolo Bon aka Spelunker (ITA), Phillip Gropper (DE), Elias Stemeseder (AU), Isak Hedtjärn (SE), Torbjörn Zetterberg (SE), Ole Rømer (DK), Ikue Mori (JP), Sissel-Vera Pettersen (NO), Haruhiko Okabe (JP), Jesper Zeuthen (DK), Gunther Baby Sommer (DE), Lars Greve (DK), Martin Klapper (CZ), Joe Williams (US), Johanna Borchert (DE), Sebastian Gille (DE), David Helm (DE), Fabian Arends (DE), Chris Speed (US), Jacob Buchanan (DK), Susana Santos Silva (PT), Paul Lovens (DE) & the ILKs themselves + a few surprises.

The concerts will take place both outside and inside the old slaughterhouse.

Experimental site specific sound-installations by the ILKs will be at display every afternoon in the cozy alley.

The 5e-bar serves food and liquids.

TICKETS - preferably MOBILEPAY (or cash) at the door:
Afternoon shows at 16:30 - 50 DKK
Evening shows at 20:00 - 120 DKK
All day - 150 DKK
Partout (10 days) - 600 DKK

Find the entire program info below & at jazz.dk/ilk

PROGRAM:

FRIDAY 5th of JULY
16:30 Jacob Anderskov’s ONTO OCCIDENT
20:00 Solborg / Banke / Heebøll (DK)
21:30 Ericson / Hyhne / Davidsen / Osgood (SE/DK)
23:00 Kresten Osgood Quintet

SATURDAY 6th of JULY
16:30 Snekkestad / Kjærgård Duo (NO/DK)
20:00 ClariNest+Spelunker - Bigoni / Bittolo Bon (ITA)
21:30 All Too Human (DK/F)
23:00 Osgood/Gropper/Stemeseder (DK/DE/AT)

SUNDAY 7th of JULY
16:30 Disgusting Semla (ITA/NO/SE)
20:00 Kontakt (DK/SE)
21:30 Snekkestad Surprise
23:00 Strange Brothers (DK)

MONDAY 8th of JULY
16:30 Korpset (DK/NO/..?)
20:00 Anker / Mori / Kerbaj + drums tba (DK/JP/USA/LB/DE)
21:30 VéloVélo (DK/NO)
23:00 Anker / Toldam / Solborg / Lovens (DK/DE)
24:00 Kjærgaard/Bruun/Westergaard (DK)

TUESDAY 9th of JULY
16:30 Silence Trio (DK/NO)
20:00 Santos Silva / Greve / Solborg / Lovens (PT/DK/DE)
21:30 Løvdal/Haruhiko Okabe (DK/JP)
23:00 ZAV Zeuthen / Anderskov / Vestergaard (DK)

WEDNESDAY 10th of JULY
16:30 Duo Campanula (DK)
20:00 HAQ (DK/NO/SE)
21:30 Søren Kjærgaard special (DK)
23:00 Anderskov / AC / Høyer - Temporal Allusions (DK)

THURSDAY 11th of JULY
16:30 S.d. Boreas (DK)
20:00 Laura Toxværd solo (DK)
21:30 Maniscalco / Bigoni / Solborg (DK/ITA)
23:45 Lotte Anker & Friends

FRIDAY 12th of JULY
16:30 Pasborg solo (DK)
20:00 Baby Sommer / Jesper Løvdal (DE/DK)
21:30 Fosterchild (DK/DE)
23:00 The Firebirds (DK)

SATURDAY 13th of JULY
16:30 Laura Toxværd Trio (DK)
20:00 Ericson / Klapper / Fite + Joe Williams (SE/CZ/US)
21:30 Q Cycles (SE/DE/DK)
23:00 Faust/Solborg/Tomo/Finsrud (EST/DK/PL/NO)

SUNDAY 14th of JULY
16:30 Ytterlandet - Ericson/Olsson/Berre (DK/SE/NO)
20:00 Speed / Buchanan / Toldam (DK/US)
21:30 Anders Filipsen Trio (DK)

How to get there:
https://goo.gl/maps/DVAmoL2bJYDfhB9H6